INTEL ARK
Top
Package
Bottom
Box
INTEL
Core i3-10320
10th Gen Intel Core i3-10320 desktop processor with 4 cores, 8 threads, up to 4.6 GHz Max Turbo Frequency, 8 MB Intel Smart Cache, 65W base TDP (89W Max Turbo Power), and DDR4-2666 memory support. Includes Intel UHD Graphics 630.
Ordering CodeBX8070110320
PackageBox (Retail)
CategoryDesktop Processors
4
Cores
4.6 GHz
Max Turbo
8 MB
L3 Cache
8
Threads
65 W
Base Power
14nm
Process
Specifications sourced from Intel ARK. Last synced: March 9, 2026.
Full Specifications
Complete data sourced from Intel ARK — mapped to Evergreen canonical schema
Processor Architecture & Cores
| Codename | Comet Lake (10th Gen) |
| Product Code | i3-10320 |
| Total Cores / Threads | 4 cores / 8 threads |
| Core Architecture | Comet Lake (all Performance-cores, no E-cores) |
| Hyper-Threading | Yes (2 threads per P-core) |
| Lithography | 14 nm |
| Socket | FCLGA1200 |
Performance & Frequency
| P-core Base Frequency | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Turbo Boost 2.0 | Yes — up to 4.6 GHz |
| Thermal Velocity Boost | No |
| Turbo Boost Max 3.0 | No |
| Overclocking | Locked (non-K series) |
Cache Hierarchy
| Intel Smart Cache (L3) | 8 MB (shared) |
| Total L2 Cache | 4 MB |
| L2 per Core | 1 MB |
Memory Support
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max Memory Size | 128 GB |
| Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Support | No (consumer platform) |
Thermal & Power
| Processor Base Power (TDP) | 65 W |
| Max Turbo Power | 89 W |
| T-junction | 100 °C |
| Included Cooler | Intel stock cooler |
Graphics
| GPU Name | Intel UHD Graphics 630 |
| GPU Max Frequency | 1.15 GHz |
| Execution Units | 24 |
Connectivity
| PCI Express | PCIe 3.0 |
| Max PCIe Lanes (CPU) | 16 PCIe 3.0 |
| DMI 3.0 x8 Lanes | 8 |
Product Info
| Launch Date | Q2 2020 |
| Ordering Code (Box) | BX8070110320 |
| Ordering Code (Tray) | CM8070104291009 |
| Compatible Chipsets | 400-series (H410, B460, H470, Z490) and 500-series (H510, B560, H570, Z590) |
Structured Data (JSON-LD)
VALID{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "Product",
"name": "Intel Core i3-10320",
"brand": {
"@type": "Brand",
"name": "Intel"
},
"sku": "BX8070110320",
"mpn": "BX8070110320",
"description": "10th Gen Intel Core i3-10320 desktop processor with 4 cores, 8 threads, up to 4.6 GHz Max Turbo Frequency, 8 MB Intel Smart Cache, 65W base TDP (89W Max Turbo Power), and DDR4-2666 memory support. Includes Intel UHD Graphics 630.",
"category": "Computer Hardware > Processors > Intel Desktop CPUs",
"image": [
"https://www.intel.com/content/dam/www/central-libraries/us/en/images/2022-01/i5-702-702if-702f-702-702f-702if-702-702-702if-702f-702-702f-702if-702-702-702f-702if.png"
],
"url": "https://evergreencomputer.com.hk/products/processors/intel-core-i3-10320-bx8070110320.html",
"additionalProperty": [
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Processor Type",
"value": "Desktop CPU (FCLGA1200)"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Codename",
"value": "Comet Lake"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Total Cores",
"value": "4"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Total Threads",
"value": "8"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Base Frequency",
"value": "3.8 GHz"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Max Turbo Frequency",
"value": "4.6 GHz"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "L3 Cache",
"value": "8 MB Intel Smart Cache"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "L2 Cache",
"value": "4 MB"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Processor Base Power (TDP)",
"value": "65 W"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Max Turbo Power",
"value": "89 W"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Memory Type",
"value": "DDR4-2666"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Lithography",
"value": "14 nm"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Integrated Graphics",
"value": "Intel UHD Graphics 630"
},
{
"@type": "PropertyValue",
"name": "Socket",
"value": "FCLGA1200"
}
],
}Frequently Asked Questions
What socket and motherboard chipset does the Intel Core i3-10320 require?
The Core i3-10320 uses the LGA 1200 socket and is compatible with Intel 400-series (H410, B460, H470, Z490) and 500-series (H510, B560, H570, Z590).
Does the Intel Core i3-10320 support DDR5 memory?
The Core i3-10320 supports DDR4-2666. Maximum supported memory is 128 GB across 2 channels.